Ako sa starať o hračky

Deti trávia so svojimi hračkami celé dni. Dotýkajú sa ich rúčkami, maznajú sa s nimi, prikladajú si ich na tvár, či dokonca vkladajú do úst. Hračka, o ktorú sa rodičia správne nestarajú, je pritom semenišťom baktérií, prachu a iných alergénov. Starostlivosť o hračky svojho potomka by ste preto nemali zanedbávať. Máme pre vás niekoľko užitočných tipov.

Premýšľajte skôr než hračku kúpite

Jedno z mnohých kritérií, ktoré by ste mali pri výbere hračky pre svoje dieťa zvážiť, je jej hygienická udržiavateľnosť. Vo všeobecnosti sú za najnehygienickejšie hračky považované hračky z plyšu. V textíliách sa drží oveľa viac nečistôt ako napríklad na plaste. Opatrní by ste mali byť najmä pri kúpe plyšových hračiek, ktoré z rôznych dôvodov nie je možné prať. Ide napríklad o hračky s elektronikou vo vnútri. Rozprávajúci macko je síce nádherný, ale ako ho budete čistiť? Neefektívnymi z hľadiska hygieny sú tiež niektoré hračky do vody. Ak má hračka len malé otvory, ktorými nasáva vodu, je takmer isté, že v jej vnútri sa skôr či neskôr usadí pleseň. Vy ju pritom nemáte nijakú šancu vyčistiť. Vo všeobecnosti je najjednoduchšie čistenie plastových a drevených hračiek s hladkými povrchmi.

Ako by ste mali hračky čistiť

Starostlivosť o hračky vo všeobecnosti závisí od toho, či máte doma zdravé dieťa alebo alergika. Alergici si, prirodzene, vyžadujú vyššiu úroveň hygieny. Na mieste sú čistiace dezinfekčné prostriedky a pravidelnejšia „očista“ hračiek. Vyššie hygienické štandardy si vyžadujú i bábätká do pol roka. Okrem toho, že sú na nečistoty citlivejšie, väčšinu hračiek vkladajú do úst.

Plyšové hračky, pokiaľ je to možné, perte v práčke. Riaďte sa pokynmi na štítku. Pri citlivejších materiáloch môžete vyskúšať ručné pranie. Ak už kupujete plyšové hračky s elektronickým obsahom, skúste sa zamerať na tie, z ktorých sa dajú prehrávače a baterky vybrať a textilný obal je možné oprať. Ak máte doma alergika alebo dieťa s oslabenou imunitou, je vhodné, aby ste plyšové hračky z času na čas premrazili v mrazničke. Zničíte tým väčšinu choroboplodných zárodkov.

Plastové hračky umývajte pod čistou tečúcou vodou. V prípade potreby môžete použiť saponát na riad. Drevené hračky nechajte po umytí dôkladne vysušiť na slnku alebo v blízkosti radiátora.

Nič nepreháňajte. Skutočnosť je taká, že organizmus najmä zdravého dieťaťa si s drobnými nečistotami celkom hravo poradí. Zbytočným dezinfikovaním zničíte aj prirodzenú mikloflóru dieťaťa a dieťa bude oveľa zraniteľnejšie.

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnoťte článok
[Spolu: 2 Priemer: 3]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *