Kde nakupovať hračky?

Nakupovanie hračiek v obchode

Oproti minulosti, keď bolo možné nakupovať hračky spravidla iba v kamenných obchodoch, sa rozšírilo nakupovanie v internetových obchodoch. V internetových hračkárstvach nachádzajú zákazníci často širší sortiment za nižšiu cenu, čo je aj dôvodom neustáleho nárastu a obľúbenosti internetového obchodovania.

Cez internet môžte nakupovať prakticky kdekoľvek. Z praktického hľadiska odporúčame nakupovať od domácich – slovenských predajcov, ušetríte si možné sklamania spojené s reklamáciami, vyplývajúce z odlišnej úrovne ochrany spotrebiteľa a legislatívy v rôznych štátoch a najmä so záručným a pozáručným servisom. Niektoré druhy hračiek sú určené iba pre zahraničné trhy a u nás ich nezoženiete. Ak to s ich kúpou myslíte vážne, nezostáva vám nič iné, ako nakupovať u zahraničného predajcu. Pre nízku byrokraciu a poplatky sa najviac oplatí nakupovať v internetových obchodov z krajín Európskej únie, no niektoré tovary sa distribuujú iba na trhy v Ázii, či v Amerike. Pri nákupe z krajín mimo EÚ hrozí,  že vaša zásielka môže byť pozdržaná na colnici, ktorá vás dodatočne vyzve k zaplateniu dane a cla. Niektoré internetové obchody v USA nezasielajú tovar na Slovensko a je preto nutné využiť zásielkové služby, čo nákup predražuje. Inak je tomu pri ázijských internetových obchodoch, ktoré mnohokrát ponúkajú poštovné zdarma a to i pri tovare v hodnote jedného eura. Je to tak z dôvodu podpory exportu, čínska pošta umožňuje čínskym predajcom platiť paušálom, pričom je jedno koľko balíkov odošlú.

Nie všetky internetové obchody sú bezpečné

Rastúci internetový trh láka aj nepoctivých predajcov, ktorých je lepšie pri nakupovaní obchádzať. Dohľad nad internetovým obchodovaním vykonáva Slovenská obchodná inšpekcia. Jej právomoci sú však obmedzené iba na tuzemské subjekty. Ako rozoznať  seriózneho predajcu od neseriózneho? Pri dodržaní niekoľkých zásad obmedzíte riziko, že budete podvedení, na minimum.

Recenzie internetového obchodu

Pred nákupom v neznámom internetovom obchode odporúčame stráviť pár minút vyhľadaním recenzií a skúseností zákazníkov s obchodom. V prípade neserióznych obchodov sa negatívne referencie roznesú internetom veľmi rýchlo. Miesta, na ktorých sa dajú nájsť referencie sú porovnávače cien tovarov, ale i diskusné fóra, či blogy.

Kontaktné údaje prevádzkovateľa

Každý internetový obchod by mal zo zákona obsahovať informácie o prevádzkovateľovi, najmä obchodné meno, právnu formu, identifikačné číslo organizácie, sídlo podľa obchodného registra, kontaktnú adresu, mailovú adresu a ďalšie. Ak ich obchod nemá zverejnené, odporúčame sa mu vyhnúť.

Zákaznícky servis

Všímajte si úroveň služieb. Nie je nič jednoduchšie, ako pred zrealizovaním nákupu predajcovi zavolať alebo ho osloviť mailom. Kvalita a rýchlosť komunikácie v mnohom napovie o kvalitách internetového obchodu. Pred nákupom sa tiež odporúča pozorne prečítať dodacie podmienky. Predídeme tak sklamaniu v závere objednávkového procesu, keď môže byť konečná výška objednávky navýšená o cenu za dodanie.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnoťte článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *