Chaos v detskej izbe: Čo v nej mať a čo nie

Ako dieťa starne tak sa aj rebríček jeho záujmov mení. Kedysi jeho detská izba bola preplnená mäkkými plyšovými macíkmi, hojdacou stoličkou alebo malým stolíkom. Keď chcete, aby vaše dieťa cítilo, že jeho izba je súkromným priestorom, nepodporujte u neho zlé  návyky a správanie tým, že mu dovolíte udržiavať určité veci vo svojej izbe.

Miestnosť vášho dieťaťa by mala byť svätyňou pre vás oboch a preto tieto veci by nemali byť súčasťou detskej izby:

Televízia

Zatiaľ čo sa to na prvý pohľad nemusí zdať ako zlé riešenie, televízor v izbe dieťaťa môže mať vážne škodlivé účinky na jeho zdravie. Štúdia v roku 2010  zistila, že deti s televíznymi prijímačmi vo svojich izbách majú 2,5 krát vyššiu pravdepodobnosť nadváhy a poruchy spánku.

Jedlo

Vaše dieťa pravdepodobne nie je vybavené na to, aby urobilo geniálne výživové voľby na vlastnú päsť. To je dôvod, prečo neustály prístup k jedlu – najmä nezdravé jedlo – v jeho izbe je zlým nápadom. Takéto povolenie vytvára v deťoch nesprávne zdravotné návyky.

Hlučné hračky

Aj keď možno nechcete, aby hlučné hračky vášho dieťaťa ležali okolo domu, zamyslite sa dvakrát predtým, než ich dáte do detskej izby, pretože môžu byť veľmi lákavé pre dieťa, ktoré sa snaží zaspať. Jedna z najhorších vecí, ktorú môžu rodičia urobiť, je vyzdobiť spálňu ako herňu, namiesto vytvorenia upokojujúcej miestnosti na spánok.

Disciplína

„Choď do svojej izby!“ Existuje rodič, ktorý ešte nikdy nepovedal tieto slová v záchvate hnevu? Zatiaľ čo detská izba môže vyzerať ako prirodzené miesto pre disciplínu, mohlo by to spôsobiť problém pre vaše dieťa pred spaním. Keď je jeho miestnosť neustále používaná ako metóda trestu, môže to veľmi zle pôsobiť na psychiku dieťaťa.

Počítač

Keď chcete, aby vaše dieťa malo čo najlepšiu výhodu, pokiaľ ide o školskú dochádzku a učenie sa, nechať natrvalo počítač v jeho izbe môže spôsobiť vážne problémy. Dokonca aj malé deti môžu byť pokúšané návnadou hry. Navyše, bez riadneho dohľadu alebo ochrany počítača, by vaše dieťa mohlo navštíviť stránky, ktoré nie sú určené pre malé deti. Najlepšie je presunúť počítač do spoločnej oblasti domova  a tam ho používať.

Zámok

Či už máte batoľa alebo dospievajúce dieťa, ani jedno z nich nie je také nezávislé, že by mali mať zámok vo svojej izbe. Okrem toho, zámok môže byť nebezpečný pre mladšie deti, ktoré sa náhodou zamknú vo svojich izbách.

Nebezpečné predmety

Väčšina mamičiek vie, že ticho je meč s dvojitým okrajom. Na jednej strane je to blažený zvuk, ktorý vám prináša úľavu, ale na druhej strane to zvyčajne znamená, že vaše dieťa niečo vystrája. To je dôvod, prečo musíte odstrániť všetko nebezpečné z izby vášho dieťa ako sú nožnice, uvoľnená šnúra zo žalúzií a elektrických zásuviek a podobne.

Autor: Valéria Osztatná Loomis, fotografia: © bigstockphoto

Ohodnoťte článok
[Spolu: 2 Priemer: 3]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *