SOI si posvietila na bezpečnosť detských bicyklov

Slovenská obchodná inšpekcia sa zameriava aj na kontrolu bezpečnosti detských bicyklov. Na tieto z nich by ste si mali dávať pozor.

Classic BicycleDetský bicykel Classic Bicycle

Pôvod: Čína

Nebezpečenstvo: Riziko úrazu. Na detskom bicykli sa nachádzajú nechránené ostré hrany, ktoré by pri bežnom zaobchádzaní, jazde a údržbe mohli spôsobiť zranenie. Lanká na bicykli sú vyhotovené tak, že čiapočky chrániace ich konce neodolajú požadovanej sile a pri ich odstránení hrozí riziko bolestivého pichnutia nechráneným koncom lanka. Konce kormidla sú vybavené rukoväťami, ktoré nie sú dostatočne rozšírené a kryté čím hrozí riziko zošmyknutia rúk dieťaťa z kormidla pri bicyklovaní a následného pádu. Bicykel nie je vybavený úplným chráničom reťaze a pri náhodnom hraní dieťaťa s reťazou hrozí riziko bolestivého pricviknutia prstov dieťaťa medzi reťaz a prevodník alebo pastorok. V inštrukciách od výrobcu nie sú uvedené všetky potrebné upozornenia pre spotrebiteľa v zmysle platných predpisov – návod na používanie nebol dodaný.

Mexller maxiDetský bicykel Mexller Maxi

Pôvod: Neznámy

Nebezpečenstvo: Riziko úrazu. Na detskom bicykli sa nachádzajú nechránené ostré hrany, ktoré by pri bežnom zaobchádzaní, jazde a údržbe mohli spôsobiť zranenie. Lanká na bicykli sú vyhotovené tak, že čiapočky chrániace ich konce neodolajú požadovanej sile a pri ich odstránení hrozí riziko bolestivého pichnutia nechráneným koncom lanka. Bicykel nie je vybavený úplným chráničom reťaze a pri náhodnom hraní dieťaťa s reťazou hrozí riziko bolestivého pricviknutia prstov dieťaťa medzi reťaz a prevodník alebo pastorok. V inštrukciách od výrobcu nie sú uvedené všetky potrebné upozornenia pre spotrebiteľa v zmysle platných predpisov – návod na používanie nebol dodaný.

Ugly catDetský bicykel Ugly Cat

Pôvod: Čína

Nebezpečenstvo: Riziko úrazu. Na detskom bicykli sa nachádzajú nechránené ostré hrany, ktoré by pri bežnom zaobchádzaní, jazde a údržbe mohli spôsobiť zranenie. Lanká na bicykli sú vyhotovené tak, že čiapočky chrániace ich konce neodolajú požadovanej sile a pri ich odstránení hrozí riziko bolestivého pichnutia nechráneným koncom lanka. Pri skúške ručne ovládaných bŕzd došlo k zlomeniu čapu plastovej páčky a k znefunkčneniu brzdovej sústavy. Konce kormidla sú vybavené rukoväťami, ktoré nie sú dostatočne rozšírené a kryté čím hrozí riziko zošmyknutia rúk dieťaťa z kormidla pri bicyklovaní a následného pádu. Bicykel nie je vybavený úplným chráničom reťaze a pri náhodnom hraní dieťaťa s reťazou hrozí riziko bolestivého pricviknutia prstov dieťaťa medzi reťaz a prevodník alebo pastorok. V inštrukciách od výrobcu nie sú uvedené všetky potrebné upozornenia pre spotrebiteľa v zmysle platných predpisov – návod na používanie nebol dodaný.

Velamos windDetský bicykel Velamos Wind

Pôvod: Česká republika

Nebezpečenstvo: Riziko úrazu. Skúškam nevyhovel predstavec kormidla a došlo viditeľným trhlinám materiálu z ktorého bol vyrobený. Nefunkčnosť predstavca kormidla môže spôsobiť nekontrolovateľnosť jazdy a následný pád dieťaťa. Bicykel nie je vybavený úplným chráničom reťaze a pri náhodnom hraní dieťaťa s reťazou hrozí riziko bolestivého pricviknutia prstov dieťaťa medzi reťaz a prevodník alebo pastorok.

Ak ste si ktorýkoľvek bicykel z tohto zoznamu zakúpili, máte právo ho vrátiť späť a bude vám vrátená kúpna cena výrobku.

Zdroj a fotografie: Slovenská obchodná inšpekcia

Ohodnoťte článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]
1 komentár
  1. andrea

    „Bicykel nie je vybavený úplným chráničom reťaze a pri náhodnom hraní dieťaťa s reťazou hrozí riziko bolestivého pricviknutia prstov dieťaťa medzi reťaz a prevodník alebo pastorok.“
    Za našich čias takéto bludy nikto neriešil, vozili sme sa na všetkom čo malo kolesá a prežili sme to. Ak má byť bicykel nebezpečný iba kvôli tomuto, potom zbohom zdravý rozum.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *