Na trhu sú nebezpečné hračky pre najmenších

Na trhu sa objavili nebezpečné hračky pre najmenších. Ak ich máte doma, určite ich nepoužívajte, odneste ich predajcovi, ktorý je povinný vám vrátiť plnú kúpnu cenu.

Hrkálka guľaHrkálka – guľa

Pôvod: Čína

Popis: Plastová hrkálka skladajúca sa z troch gúľ, ktoré sú vsadené do tvaru trojuholníka v plastovom podstavci s odnímateľným držadlom. Vo vnútri každej gule sa nachádzajú malé guľôčky. Hrkálka je zabalená do plastového priehľadného vrecka, uzatvoreného papierovou farebne potlačenou sponou, na ktorej je uvedený nápis Bao Bei a označenie CE. Na papierovom štítku, nalepenom na obale, je označenie ITEM NO: SK-3640, PLAST. HRACKY – Hrkálka guľa.

Nebezpečenstvo: Riziko zadusenia. Pri skúške nárazom guľa hrkálky praskla a vypadli z nej malé guľôčky, ktoré úplne zapadli do valca na malé časti. Hračka na základe svojich funkcií, vlastností a vyhotovenia je určená pre deti do 3 rokov, preto berúc do úvahy bežné a predvídateľné správanie malých detí vkladať často veci do úst, predstavuje pre tieto deti riziko zadusenia.

Motýľ na kolieskachMotýľ na kolieskach s paličkou na tlačenie

Pôvod: Čína

Popis: Plastová hračka na kolieskach a paličkou na tlačenie predstavujúca motýľa. Na hlave má umiestnené kovové strunky zakončené guľôčkami znázorňujúcimi oči. Do krídiel motýľa sú vložené guľky s malými časticami vo vnútri. Do zadnej časti motýľa jemožné zasunúť paličku na tlačenie, pričom pri tlačení motýľ máva krídlami a vydávazvuk podobný hrkálke. Hračka je zabalená do plastového priehľadného obalu s farebným uzáverom, na ktorom je označenie CE a nápis TOYS. Na spodnej časti motýľa je označenie NO. 3802.

Nebezpečenstvo: Riziko zadusenia. Skúšaním sa z motýľa oddelili malé guľôčky, ktoré úplne zapadli do valca na malé časti. Berúc do úvahy bežné a predvídateľné správanie malých detí vkladať často veci do úst, predstavujú tieto guľôčky riziko zadusenia.

Detská hrkálkaDetská hrkálka – plastová hrkálka s rúčkou na uchopenie a sediacim zvieratkom

Pôvod: Čína

Popis: Plastová hrkálka s rúčkou na uchopenie a sediacim zvieratkom. Zabalená je do plastového priehľadného vrecka s farebne potlačenou sponou, na ktorej je názov TOYS, aj označenie CE. Na zadnej strane hrkálky sa nachádza označenie NO: 328B.

Nebezpečenstvo: Riziko zadusenia, poškodenia sluchu. Geometrický tvar hrkálky je taký, že vyčnieva zo skúšobnej šablóny čím nespĺňa požiadavku na tvar a veľkosť hračiek, ktoré sú určené pre deti, ktoré nevedia sedieť bez opory. Berúc do úvahy bežné a predvídateľné správanie týchto malých detí, ktoré majú veľmi dobre známy zvyk vkladať si veci do úst, nie je možné vylúčiť riziko upchatia úst, prípadne dýchacej trubice. Skúšaním bolo zistené, že neboli splnené požiadavky týkajúce sa stanovenej maximálnej hodnoty hluku.

Zdroj a fotografie: Slovenská obchodná inšpekcia

Ohodnoťte článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]
1 komentár
  1. andrea

    všetko z číny, ako inak :-/

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *