Dôvody, aby dieťa mohlo mať neporiadok v detskej izbe

Určite sa každý rodič už stretol s nasledujúcim prípadom: Ešte stále rozospatá matka skoro nad ránom potichu vojde do detskej izby svojho maloletého dieťaťa, aby ho skontrolovala a stúpi na plyšové zvieratko, ktoré dáva pozor na ostatné hračky rozhádzané po celej detskej izbe. Spomenie si, že včera bola po dlhom dni taká vyčerpaná, že sa jej už nechcelo odkladať hračky a svojmu rozjašenému dieťaťu sa márne prosila. Keď sa na druhý deň spýta dieťaťa, prečo musia byť hračky všade po zemi, ono matke úprimne odpovie: „Lebo som ešte neskončila s hraním.“

Prejde pár rokov, kým si dieťa dostatočne uvedomí koncept odloženia hračiek. Je potrebné ho k tomu viesť  už od ranného veku s prísnou disciplínou, ktorá vyžaduje poslúchnutie na slovo? Nie. Už od útleho veku deti buď zjednotia a zoradia svoje hračky, alebo ich odhodia na podlahu.

Normy rodičov, ktoré sa zakladajú na čistote sa líšia.  Rodič, ktorý si zakladá na dôraznej čistote, bude nervózny pri pohľade na rozhádzané hračky. Ďalšiemu rodičovi to až tak nebude prekážať.

Čo na to vedci?

Vedci radia, aby rodičia príliš nezaťažovali deti odkladaním hračiek. Ak im pohľad na hračky nevyhovuje, mali by zatvoriť dvere na detskej izbe a zabudnúť na to, čo je za nimi, nechať zodpovedať deti za vlastné izby.

Dôvody, prečo dovoliť dieťaťu mať mierny neporiadok v detskej izbe:

  • Deti si dokážu sami popratať veci, lebo to vidia od rodičov. Je potrebné im dať čas na odloženie hračiek, aby ste v nich vypestovali cit pre poriadok.
  • Nie je potrebné odložiť všetky hračky, iba tie, čo sú v ceste, teda napríklad na zemi. Plyšový medveď sediaci na stoličke dieťaťa je v poriadku.
  • Nikdy nežiadajte dieťa, aby upratalo svoju izbu tesne pred spánkom! Môžete tak urobiť formou hry pred večerným kúpaním sa, aby sa dieťa uvoľnilo.
  • Vyhraďte si isté pravidlá, že hračky nebudú rozhádzané v ďalších izbách. Vysvetlite dieťaťu, že ak príde návšteva, nechcete, aby sa potklo na jeho hračkách a spôsobilo si bolesť.
  • Určitý chaos vyvoláva v deťoch pocit útulnosti.
  • Deti majú odlišnú predstavu o poriadku ako rodičia.
  • Detská izba je pre dieťa útočiskom pred vonkajším svetom. Preto je potrebné, aby sa dieťa z časti mohlo rozhodovať o svojej vlastnej izbe.

Podstata zdravej detskej izby

Skôr ako sa pustíme do zariaďovania detskej izby, mali by sme vedieť, ako funguje videnie a vnímanie detí. Jednoducho – ako vyzerá detský svet. Deti od malička veci chytajú, ochutnávajú, rozoberajú. Je pre ne absolútne prirodzené spoznávať všetkými zmyslami, ako fyzicky svet funguje. Dospelí ich však učia mať odstup, aby sa nezašpinili,  nezničili svoje veci a podobne.

Primitívne národy využívajú úplne prirodzene všetky zmysly aj v dospelosti. Naopak, naša západná kultúra je veľmi vizuálna. Veci sa robia pre efekt, tak aby dobre vyzerali. Deti potrebujú oveľa viac. Potrebujú zážitok.

Pre deti je dôležité mať viacero zdrojov informácií, teda stimulov z prostredia. Nielen zrakových, ale aj vnímaných hmatom, sluchom a dokonca i chuťou. Tieto pôžitky im môžeme zabezpečiť napríklad tým, že ich obklopíme príjemnými, hlavne pravými prírodnými materiálmi a neodložíme všetky ich hračky z ich pohľadu hneď, ako nastane večer a čas na spánok. Niekedy dieťa potrebuje svojho plyšového medveďa, aby dávalo pozor na neho, kým spí.

Autor: Valéria Osztatná Loomis, fotografia: @ bigstockphoto

Ohodnoťte článok
[Spolu: 2 Priemer: 3]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *