Montessori hračky

Dieťatko sa hrá s montessori hračkami

„Pomôž mi, aby som to urobil sám.“ Veta, v ktorej je zachytená tendencia dieťaťa k nezávislosti a samostatnosti, sa stala mottom doteraz pravdepodobne najslávnejšieho pedagogického smeru. Montessori pedagogika je čoraz populárnejšia nielen medzi odborníkmi, ale i v laickej verejnosti.

Jej zakladateľkou je Maria Montessori, ktorá v deťoch objavila ich výnimočné psychické schopnosti umožňujúce im učiť sa a adaptovať sa na prostredie. Hlásala, že učenie je prirodzený proces, ktorý sa rozvíja v každej ľudskej bytosti. Dieťa by sa malo učiť skúsenosťou a individuálnou aktivitou. To sú totiž faktory, ktoré ho stimulujú a rozvíjajú. Neprimerané zásahy dospelých do aktivity dieťaťa sú v tomto smere kontraproduktívne.

Prečo Montessori hračky

Dieťaťu je potrebné vytvárať pre jeho rozvoj podnetné prostredie. Montessori hračky sú koncipované tak, aby mu pomohli objavovať svet a učiť sa na vlastných chybách. V hre sa tak prirodzeným spôsobom rozvíja jeho inteligencia, koordinácia, motorika, vôľové a rozhodovacie procesy, kreativita a pamäť. Ak poskytnete dieťaťu tie správne Montessori hračky – zodpovedajúce veku a vývinovej úrovni – zážitok úspechu posilní jeho sebadôveru a pozitívny sebaobraz. Hračky v tomto smere pôsobia ako kľúč k pochopeniu reality a pomáhajú deťom porozumieť zmyslu a organizácii sveta.

Ako vybrať správnu Montessori hračku

Základným vodítkom pri  výbere je vývinová úroveň dieťaťa. Väčšina výrobcov uvádza orientačnú vekovú skupinu, pre ktorú je hračka určená. Môžete sa ňou nechať do istej miery nasmerovať, ale sami najlepšie poznáte svoje dieťa a viete zvážiť, čo dokáže a o čo sa aktuálne zaujíma. Ako pri všetkých hračkách, nezabudnite vždy myslieť na bezpečie, skontrolujte malé časti a ostré hrany.

Pri Montessori hračkách platí dôležitá zásada: vždy sa zameriavajú iba na jednu kvalitu, problém alebo tému. Ak napríklad chcete, aby sa vaše dieťa učilo rozlišovať geometrické tvary, každý tvar by mal mať rovnakú farbu a veľkosť. Ďalšia kvalita by totiž zbytočne rozptyľovala jeho pozornosť.

Pre inšpiráciu si prečítajte, ako vybrať Montessori hračku pre najmenších:

Bábätká do šiestich mesiacov majú záujem o skúmanie sveta zrakom, hmatom a sluchom. Polročné dieťa sa už začína zaujímať o mobilitu, lezie, do roka spravidla stojí a začína chodiť. Predmety s obľubou skúma ústami. Dieťa po prvom roku sa intenzívne zaujíma, ako fungujú veci okolo neho. Ďalej sa rozvíja mobilita, koordinácia a manuálna zručnosť.

Príklad vhodných hračiek pre deti od narodenia do 18 mesiacov:

  • Mäkké jemné hračky
  • Hračky pestrých farieb
  • Hrkálky (drevené alebo plastové)
  • Loptičky rôznych veľkostí a textúr
  • Pískacie hračky
  • Hračky na ťahanie a tlačenie
  • Vkladačky

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnoťte článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *