Detská postieľka ako základ spokojnosti dieťatka

Svojím deťom chce každý dopriať len to najlepšie, od momentu, kedy sa zrodí nový život v brušku mamy, až po čas, kedy mladý človek rozprestrie krídla slobody od rodičovského hniezda. Vráťme sa však na chvíľu ešte späť do hniezdočka a pozrime sa na tému detských postieľok.

Kým je vaše bábätko maličké, určite ste premýšľali nad tým, akú postieľku mu zadovážiť, či potrebuje už teraz svoj kútik alebo mu prospieva manželská posteľ rodičov. Nuž, dnes sa stretávame priam s protichodnými názormi, čo sa týka odpočinku, uspávania a spánku samotného. Má dieťa spať samo v detskej postieľke? Alebo potrebuje cítiť blízkosť rodiča? Mali by sme ho pre istotu nosiť na vlastnom tele v šatke čo najdlhšie alebo staviť na samostatnosť a individualitu?

Na tieto názory si posvietime práve teraz. Profesor Švejcar, zakladateľ československej pediatrie, vo svojej knihe Starostlivosť o dieťa  hovorí o „základnej ingrediencii spokojnosti dojčaťa“, a tým je blízkosť. Blízkosť spojená s láskyplným dotykom je základným kameňom všetkého vo výchove. Je zástancom spoločného spania detí s rodičmi, pretože sa dieťa rýchlejšie upokojí a je spokojnejšie. Platí to najmä pre dojčené deti, keďže matka nemusí zbytočne vstávať. V prípade, ak sa teda rozhodnete spávať so svojím dieťatkom, avšak nemáte dostatočný priestor pre vás a partnera, je riešením prisunúť si detskú postieľku so stiahnutou bočnou stenou k vašej posteli. Dieťa tak máte nablízku pri zachovanom komforte spania.

Ďalšou alternatívou pre detské postieľky je závesná kolíska. Je hitom posledných dní, avšak ako sa môžeme nazdávať, je znova len návratom k niečomu, čo poznali už naše prababky a hádam všetky starobylé národy. Jej hlavnou výhodou je, že poskytuje hojdanie a kolísajúci pohyb, ktorý je pre batoľatá tak prirodzený. Uľahčuje zaspávanie a hlavne šetrí aj sily rodičov, ktorí nemusia stráviť ďalšiu prebdenú noc pohupávaním dieťaťa v náručí.

Iní rodičia zase zastávajú názor samostatnosti od ranného veku a nemajú problém s ukladaním dieťaťa do vlastnej postieľky a izby. Tam však treba dbať aj na prevenciu skotúľania sa či pridusenia, preto treba posteľ vhodne zabezpečiť. Výborným nápadom môže byť špeciálna detská plachta, ktorá obsahuje všitú akoby vrchnú časť overalu a dieťa sa dá do nej jednoducho zazipsovať. Zamedzí dieťatku nebezpečný pohyb a zároveň poskytuje komfort pre spánok.

Či ste sa už teda rozhodli pre spoločné spanie s dieťaťom, alebo ho ukladáte do vlastnej postieľky v jeho izbe, čas osamostatniť ho aj počas noci raz dostihne oba tábory. V prípade narodenia ďalšieho súrodenca však môžete rovno staviť na poschodovú posteľ. Ak sa vám práve vynorila predstava socialistického bytu, upokojím vás, nemusí to skončiť takto.

V dnešnej dobe sa medze fantázii nekladú a je možné nájsť mnoho inšpirácii pre detské postele a izby, pri ktorých sa rozžiaria oči vašich najmenších a aj vy budete spokojní s priestorovým riešením. Mám na mysli tzv. „bunk beds“,  ktoré jednoduchou rekonštrukciou v sebe zahŕňajú posteľ pre dve až tri deti, schody, poličky či iný priestor na hranie a zároveň sa štýlovo dajú zariadiť skutočne rozmanite. Inšpirujte sa stanovým mestečkom, námorníctvom alebo snehulienkou, ak prihliadnete na záľuby vašich detí, spokojnosť bude na oboch stranách.

Fotografia: © irenegoeleven/pixabay

Ohodnoťte článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *