Prečo sa s deťmi hrať spoločenské hry

Rodina s deťmi hrá spoločenské hry

Ako trávite vo vašej rodine nedeľné popoludnie? Otecko pred televíznou obrazovkou pri politickej diskusii alebo obľúbenom športe? Mamina pri knihe či žehličke? A čo deti? Konečne majú dostatok času na počítačové hry, chatovanie, počúvanie hudby alebo sa len tak motajú po byte? Tak to budete priemerná slovenská rodina. A čo tak vybočiť zo zaužívaných koľají a zahrať si spoločenskú hru? Povieme vám, prečo by ste nemali váhať a pustiť sa do toho.

Budete všetci spolu

Tu by sme mohli pokojne aj skončiť. Spoločne strávený čas a komunikácia je totiž základom rodinného šťastia. Jednotliví členovia rodiny však majú obyčajne vlastné záujmy a diametrálne odlišné predstavy o trávení voľného času. Výsledkom je, že žijeme popri sebe v domácnosti, občas sa aj stretneme, ale extra veľa toho spolu nenahovoríme. Spoločenská hra je ideálny spôsob, ako to zmeniť.

Budujete vzťahy

Hovorí sa, že rodičia by v záujme zdravého vzťahu mali denne stráviť so svojím dieťaťom nejakú tú hodinku spoločnou hrou. Ruku na srdce, kto z nás to naozaj robí? Česť všetkým rodičom, ktorí si skutočne nájdu čas, zabudnú na povinnosti a zahĺbia sa do sveta hračiek. Veľmi príjemnou alternatívou môže byť zaujímavá spoločenská hra, ktorá spravidla poteší dieťa a ľahšie upúta záujem dospelých. Ak v sebe nájdete súťaživého ducha a poriadne sa zahryznete napríklad do dostihov, pravdepodobne sa vám nebude chcieť skončiť.

Zabavíte sa

Smiech a dobrá nálada sú neodmysliteľnou súčasťou zdravej rodinnej atmosféry. Dieťa vyrastajúce v priateľskej klíme má spravidla optimistickejší pohľad na svet, je spoločenské a má rado ľudí. Okrem toho, všetci si po náročnom týždni v práci a v škole zaslúžite relax. A verte, že neexistuje lepšia psychohygiena ako dobre sa zasmiať s ľuďmi, ktorých máte radi. Vidieť iskričky radosti v očiach svojho dieťaťa je na nezaplatenie.

Rozvoj

Spoločenské hry sú spravidla koncipované tak, že hráči sa majú možnosť učiť, rozvíjať a zdokonaľovať. Malí aj veľkí si precvičia pamäť a pozornosť pri pexese, matematiku a strategické myslenie pri človeče, nehnevaj sa alebo už spomínaných dostihoch, vycibria slovnú zásobu pri scrabble, oprášia vedomosti zo zemepisu v hre otázky a odpovede. Možností je naozaj veľa, stačí si len správne vybrať a zábava môže začať.

Tip na záver:

Nikdy neklaďte rozvoj na prvé miesto a nerobte z hry primárny nástroj na dopĺňanie vedomostí alebo rozvíjanie slabších stránok. Pri výbere hry vždy zohľadnite záujmy a prednosti členov rodiny. Ak máte doma dyslektika, scrabble ho pravdepodobne baviť nebude. Zbytočne mu spoločenské hry s rodinou znechutíte.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnoťte článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *