Ako vybrať tú správnu hračku?

Dieťa sa hraje na pieskovisku

Hranie a hry sú pre naše ratolesti spôsob, akým rozvíjajú svoje schopnosti a učia sa. Prostredníctvom hračiek spoznávajú svet, skúmajú, ako veci fungujú a sú pre dieťa v každej etape dôležitou súčasťou života. Hoci patria k univerzálnym darčekom, ktoré rozžiaria oči všetkých detí, ich výber nebýva pre rodičov zrovna najľahší, najmä na súčasnom preplnenom trhu s veľkým množstvom tovarov.

Všetky etapy veku detí majú svoje vlastné osobitosti, ktorým by sa mal prispôsobiť aj výber hračiek. Novorodenci sú na výber hračiek najmenej nároční, vystačia si aj s interakciou s rodičmi, pri ktorej môžu zapájať svoje zmysly a vnímať ich mimiku. Z hračiek sú pre nich vhodné rôzne druhy hrkáliek, ktoré podporujú rozvoj úchopového reflexu. Dieťatko od 1 do 3 mesiacov už má ostrý zrak, odporúčajú sa rôznofarebné hračky, ktoré sú vyhotovené z umývateľného materiálu (nezávadný plast, guma), keďže detičky v tomto veku si s obľubou vkladajú hračky do úst. Patria sem najmä hrkálky, hryzadlá, pogumované hračky do vody, ale i hračky určené na zavesenie nad postieľku, ktoré môže dieťatko skúmať ležiace na chrbte. Medzi 4 až 6 mesiacmi detičky začínajú vyslovovať prvé slabiky a uchopujú veci navôkol. V tomto období sa im hodia hračky vydávajúce melódie a zvuky.

Od 6 do 12 mesiacov už vedia vysloviť niekoľko slov. Hodia sa im teda akustické hračky, vydávajúce zvuky, napr. detské hudobné nástroje. Od 1 roku do 18 mesiacov veku je motorika dieťatka natoľko rozvinutá, že dokáže z kociek zložiť jednoduchý útvar. V tomto veku môžme uvažovať o hračkách, ktoré naďalej podporujú detskú motoriku, medzi ktoré patria kocky a jednoduché druhy puzzle. Na konci tohto obdobia už deti skúšajú čmárať a dokážu opísať tvar kružnice. Výtvarné potreby pre deti musia byť zdravotne nezávadné, ľahko odstrániteľné zo stien, či nábytku a mali by sa používať výhradne pod dohľadom rodičov.

Medzi 2. a 3. rokom života už dieťatko dokáže navliecť na šnúrku korálky, alebo vkladať do rôznych otvorov správne geometrické tvary. Obľubuje kocky a odvodené stavebnice. Od 4. až 5. roku života sa dokážu stotožniť so svojim obľúbeným povolaním a potešia sa takto zameranej detskej výbavičke. Rozvíja sa aj ich výtvarná tvorivosť a potešia sa plastelíne, ktorá vplýva na rozvoj motoriky. Odporúčajú sa i matematické počítadlo, či jednoduché stavebnice.

Od 6 až 8 ročných detičiek sa už vyžaduje plnenie povinností najmä v súvislosti so školskou dochádzkou, preto ich je vhodné motivovať k učeniu, či čítaniu. Odporúčaju sa i spoločenské a logické hry. Deti od 11 rokov potešia knihy, hudobné CD, či DVD obľúbenej skupiny, PC hra, oblečenie, či podľa záľub pre chlapcov a pre dievčatá bižutéria, lesk na pery  a pod.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnoťte článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *