5 dôvodov, prečo s deťmi skladať puzzle

Obľúbená skladačka puzzle vznikla pôvodne ako didaktická školská pomôcka. Bolo to pred viac než 250-timi rokmi, keď anglický kartograf nalepil svoju mapu na drevenú podložku a rozrezal ju na malé dieliky. Následne slúžila ako učebná pomôcka na zemepis.

Po objavení lupienkovej píly, ktorá dokáže z dreva vyrezať na milimeter presné dieliky, ktoré navyše do seba krásne zapadnú, to už išlo rýchlo. A svet hier sa rozrástol o puzzle.

Obľúbené puzzle dnes poznáme ako populárnu skladačku pre malých i veľkých. Jej didaktický charakter však zostal zachovaný. Prečo je užitočné viesť deti k skladaniu obrázkov z malých dielikov?

Tréning pozornosti

Puzzle si vyžaduje plné sústredenie. Roztržité deti preto môžu mať s jeho skladaním veľké problémy. Aj tu však platí, že tréning robí majstra. Pozornosť je možné precvičovať vo všetkých jej oblastiach. Puzzle je na to ideálnym prostriedkom. Dieťa sa učí zamerať svoju pozornosť, vydržať pri činnosti určitý čas aj rozdeľovať pozornosť medzi niekoľko podnetov. Trénuje tak koncentráciu, trvanie i distribúciu pozornosti.

Tréning jemnej motoriky

Predovšetkým u menších detí môže byť skladanie obrázkov náročné i z hľadiska manuálnej šikovnosti. Začať môžete s väčšími dielikmi a ako sa bude dieťa zlepšovať, môžete náročnosť postupne zvyšovať. Určite si pri hre výborne precvičí prstíky.

Tréning analyticko-syntetického myslenie

Puzzle je súčasťou mnohých inteligenčných testov. A to z jednoduchého dôvodu. Pri jeho skladaní musíte uplatniť procesy analyticko-syntetického myslenia, jednu zo základných zložiek inteligencie. Potrebujete vnímať obrázok ako celok i jednotlivé jeho časti a naučiť sa spojiť časti do celku. O tom predsa puzzle vo svojej podstate je. Pri skladaní sa však bezpochyby zapájajú i ďalšie kognitívne procesy ako je priestorová predstavivosť či logické myslenie.

Zážitok z úspechu

Ak ste niekedy so zanietením skladali náročné puzzle, iste ste zažili ten jedinečný pocit, keď ste do neho vložili posledný kúsok. Je to pocit osobnej hrdosti a zadosťučinenia. A presne to deti potrebujú, aby si budovali zdravé sebavedomie. V rámci toho je však veľmi dôležité, aby ste dieťaťu vyberali puzzle primeranej náročnosti. Pri jednoduchých skladačkách rýchlo stratí záujem a pri príliš náročných sa namiesto úspechu dostaví sklamanie a frustrácia.

Zábava a zblíženie

Ideálny spôsob skladania puzzle je spoločné skladanie. Skladať môžu kamaráti, súrodenci alebo najlepšie celá rodina. Takáto spoločná aktivita je zdrojom nielen nekonečného množstva zábavy, ale aj podnetom ku komunikácii a vzájomnému zblíženiu.

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnoťte článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *